צער בעלי חיים רמת גן והסביבה

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

עצם בגרון

מאת: דורון נרי עודכן ב: 25.01.12

למה לא לתת עצמות לכלב?

  בעלי כלבים רבים חושבים שהם מפנקים את כלביהם כאשר נותנים להם לאכול עצמות. ובכן, זוהי טעות חמורה, עצמות אינן מועילות ואף עשויות לסכן את חיי הכלב.  לצערינו הכלבים עצמם לא טורחים להעמיד אותנו על טעותנו!

"אבל ממילא הכלב היה אוכל עצמות בטבע..."

זהו טיעון שאנו שומעים לעיתים קרובות, ויש עימו כמה בעיות: קודם כל, בטבע אין כלבים כגון לברדורים, פודלים או צ'יוואווה. שנית, הכלבים שלנו רגילים בדרך כלל לאכול מזון מוכן, מערכת העיכול שלהם לא רגילה לטרף ולעצמות. ובנוסף, מי אמר שלחיות בטבע ממשפחת הכלביים אין אף פעם בעיות עם עצמות?

המקרה של סימבה

 השבוע קיבלנו הוכחה חיה לסכנה שבמתן עצמות לחיות המחמד שלנו. סימבה, כנעני מעורב בן חמש וחצי, הגיע למרכז הוטרינרי לחוות דעת שנייה לאחר שאכל עצמות יומיים לפני-כן ומאז "אינו חש בטוב". הכלב סירב לאכול, הקיא ואף שלשל עם מעט דם. בבדיקה פיזיקלית זיהה הוטרינר שלכלב יש שברי עצמות קטנים וחדים ברקטום וכן מישש גוש בחלל הבטן. צילום רנטגן הדגים חסימת מעיים עם חלקיקי עצמות רבים. בדיקות דם הראו שהתפקוד הכללי של האיברים הפנימיים הינו תקין, ובכך נסללה הדרך לביצוע ניתוח חירום להוצאת החסימה מהמעיים. זמן קצר לאחר מכן כבר היה סימבה על שולחן הניתוחים. הוטרינר ביצע חתך בדופן המעי הדק ושלה החוצה את העצמות – כמות גדולה של שברי וחלקיקי עצמות לעוסות שהיו תקועות בצומת שבין המעי הדק למעי הגס (ליד התוספתן) - מקום ידוע לשמצה בנטייתו להיות מעורב בחסימות בשל קיומו של שסתום המפריד בין חלקי המעי. המשך הטיפול כלל נוזלים, אנטיביוטיקה ומגיני קיבה ומעיים.

אז מה עלה בגורלו של סימבה? לשמחתנו תוך 3 ימים סימבה התאושש וחזר לתפקוד נורמלי -כולל פעילות מעיים בריאה

מקרים כגון אלו אינם נדירים, לצערנו, למרות שהפעם הסוף היה טוב. בשורה התחתונה, חשוב לזכור כי רצוי להימנע ממתן כל סוג של עצמות לחיות המחמד שלנו. הכוונה היא לכל סוגי העצמות- לא רק לעצמות עם "שפיצים" כמו עצמות עוף או דג, אלא גם עצמות בקר (למשל, עצם מהמרק או שאריות סטייקים). כוטרינרים אנו רואים מקרים רבים של חסימות מעיים, קלקולי קיבה, כיבים ושריטות מעיים פנימיות ואפילו שיניים שבורות כתוצאה מלעיסת עצמות.

כיצד בכל זאת ניתן לספק לכלב את הצורך בלעיסה?

קיימים בשוק צעצועים לעיסים רבים ומגוונים שניתן לתת לכלבים על-מנת לספק את חדוות הלעיסה שלהם מבלי להסתכן בתוצאות קשות כנ"ל.

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 1 תגובות
23.03.12 איתמר פרידמן תודה!