רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

עזרה ראשונה לחיית המחמד שלכם

מאת: דר' אבי פצ'ו עודכן ב: 08.07.14

עזרה ראשונה שניתנת בשעת צרה יכולה לעשות את ההבדל בין חיים למוות. אז איך תוכלו לעזור לכלב או לחתול שלכם בעת מצוקה? בעזרת הטיפים שבכתבה הזו.

מה כדאי שיהיה לכם בבית?

אם אתם מגדלים חיית מחמד כלשהי, כדאי שיהיה לכם תיק של עזרה ראשונה, על כל צרה שלא תבוא. התיק צריך להכיל: מד חום, תחבושות גזה, פדי גזה סטריליים, מי חמצן, סביעור, מספרים, פלסטר לא דביק, שרוך או גומי לחסימת ורידים, סינטומיצין 3% לעור וסינטומיצין 5% לעיניים. בשום פנים ואופן אל תתנו לבעל החיים שלכם אספירין או אקמול, כיוון שהם עלולים לגרום למוות.

מה לעשות אם חיית המחמד שלכם נפצע או נפגע?
קיימים מספר "כללי אצבע" ופעולות חירום שיש ליישם בכל מקרה במצב של פגיעה או פציעה:
- אל תזיזו את חיית המחמד, לפני שווידאתם שאין פגיעות בגב או בצוואר
- הניחו אותה בזהירות על משטח וקשרו אליו את הרגליים הקדמיות והאחוריות
- פנו הפרשות ורוק מבית הבליעה ושמרו על דרכי הנשימה פנויות
- בדקו האם חיית המחמד נושמת בקלות. שימו לב באיזו צורה היא נושמת – האם הבטן עולה ויורדת? האם הנשימה שקטה? האם קיימת מעורבות של שרירי הבטן?
- במידה ואין נשימה, יש לבצע עיסוי לב-חזה ולנסות לבצע הנשמה
- נקטו במשנה זהירות באזור הצלעות, כיוון שייתכן והן שבורות
- בצעו חבישה לוחצת אך לא הדוקה במידה וקיימים שטפי דם חיצוניים
- האם יש דופק? הניחו את קצה האצבעות שלכם בצד הפנימי של הירך על מנת לבדוק
- בדקו האם החיה נמצאת בהכרה ומגיבה לאור ולקול
- קבעו שברים ובדקו האם יש שברים פתוחים? האם קיים חשד לפגיעת גב? האם ישנה תזוזת גפיים?
- האם בעקבות הפגיעה צצו נפיחויות לא סימטריות ובליטות?

קיימים גם כללים חשובים שנוגעים למצבי פגיעה ייחודיים:

במקרה של תאונת דרכים חשוב מאוד לא להזיז את חיית המחמד שלכם, שלא לצורך. יש לבדוק אם יש תגובה עצבית בחלק האחורי של הגוף, בליטות ונפיחויות חשודות באזור הגב והצוואר, וכן אם חיית המחמד נושמת ולוודא שקיים דופק. במקרים של שטפי דם חיצוניים, יש לבצע חבישה לוחצת אך לא הדוקה מדי או ללחוץ על המקום פשוט באמצעות הידיים. לאחר מכן, יש לקבע את המקום.
במקרה של מכת חום יש לקרר את חיית המחמד שלכם באמצעות אלכוהול או מים, ובשום אופן לא לטבול אותה באמבטיית מים / קרח. במקרה של פגיעות בעין יש לשטוף את המקום במים. יש למרוח מעט שמן זית במקרה של חשד לפגיעה בקרנית, ולאחר מכן להגיע לווטרינר.כמו כן, במקרה של עוויתות יש להניח מגבת או מקבל בין הלסתות ובמידה ואפשר, יש לפנות הפרשות מבית הבליעה. לאחר מכן, יש להניח את חיית המחמד במקום שקט וחשוך.

כיצד לנהוג במקרה של הרעלה?

במקומות רבים כגון עיריות, מועצות מקומיות ולעתים גם אנשים פרטיים נוהגים לפזר חומרים רעילים שנועדו להרחיק מזיקים שונים, כמו חולדות, עכברים, נחשים וכדומה. לצערנו, במקרים רבים כלבים וחתולים נחשפים לחומרים אלה ומורעלים למוות.
במידה ואתם חושדים שחיית המחמד שלכם נחשפה לחומרי הרעלה, חשוב שתחפשו בסביבה אחר שאריות, כדי שתוכלו לאסוף אותן ולהביא את החומר החשוד למרפאה. במידה וחיית המחמד בהכרה, יש לגרום להקאה בעזרת מי מלח, מי חמצן מדוללים או מי חרדל.
מקרה נפוץ אחר שנחשב להרעלה הוא הכשת נחש. במקרים כאלה חשוב להמעיט בתזוזת בעל החיים, לא לבצע חסימת כלי דם ולהגיע במהירות האפשרית לרופא.

אתם יכולים להציל חיים!


במאמר זה הראנו דרכים שונות שבאמצעותן ניתן להציל את חיית המחמד שלך במקרה של פגיעה או פציעה. פעולות אלה חיוניות במיוחד ועשויות להיות קריטיות עבור בעל החיים שאתם מגדלים. עם זאת, חשוב לציין – גם לאחר ביצוע הפעולות השונות שצוינו לעיל, חשוב לפנות למרפאה וטרינרית בהקדם האפשרי להמשך טיפול.


ד"ר אבי פצ'ו
בית חולים וטרינרי

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים