רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

עוויתות בכלבים

מאת: דורון נרי עודכן ב: 05.09.11

ביסלי, כלבת בוקסר כבת שלוש התנהגה שונה מתמיד. נראה היה שמשהו הציק לה ודנה, בעליה, לא ידעה בדיוק מה. ביסלי חזרה מטיול ארוך בפארק, כשלרוב בסיומו היא מתנפלת על קערת האוכל שלה. היום היא הסתובבה הלוך-חזור בין המטבח לסלון, ולפתע נשכבה והחלה להתעוות. היא החלה לרייר, הניעה את רגליה במעין פידול ולא הגיבה לקריאות בשמה. דנה התקשרה מיידית לווטרינר, תיארה מה קורה לביסלי, וקיבלה הנחייה להביא את ביסלי ישירות למרפאה לבדיקה רפואית. לאחר כמה דקות מלחיצות ביסלי סיימה את ההתקף. היא קמה, התנודדה ונראתה כעיוורת.

אין ספק שעוויתות הן מחזה מאוד מבהיל בכל סוג של בעל חיים ובמיוחד בחיית המחמד הפרטית שלך. בכתבה זו נסקור את הגורמים לעוויתות ואת הקשר בין עוויתות לאפילפסיה שכן הן אינם מושגים זהים.

מהי עווית?

עווית נוצרת מפעילות בלתי תקינה של המוח הגדול. מערכת העצבים מופעלת ע"י תאי עצב מיוחדים אשר מייצרים מתח חשמלי וכך מעבירים את המסר הרצוי מן המוח אל הגוף.המסר עובר מתא עצב אחד לשני עד לאיבר המטרה - לדוגמא, הזזת היד. במצב של עווית, מסרים חשמליים עוברים ללא בקרה או הפסקה כתוצאה של חוסר שליטה על ייצור המתח החשמלי. נוצר מצב של הפעלת מערכות שונות בגוף כולל שרירים, בלוטות הפרשה כגון רוק ועוד. העווית יכולה להיות כללית או חלקית. היא יכולה לכלול את כל הגוף מבחינת התגובה הנראית לעין, או רק פעולה עצבית חריגה אחת או שתיים כגון "טיקים" בפנים.

בסופו של התקף עוויתי הכלב לרוב עושה את צרכיו ואף משתין. לעיתים קרובות בתקופה שלאחר העוית בעל החיים נראה עיוור. תקופה זו יכולה להימשך עד מספר שעות מן ההתקף.

מהם הגורמים לעוויתות?

 אפשר לחלק את הגורמים השונים לשתי קבוצות עיקריות:

1. סיבות שנובעות מבעיות במערכת העצבים המרכזית

 2. סיבות שנובעות מבעיות אחרות בגוף, המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית

אפילפסיה –מאופיינת בהתקפי עוויתות מחזוריים, ונפוצה בעיקר בכלבים צעירים, בגילאי שנה עד שלוש בממוצע. זוהי בעיה תורשתית, כאשר בין ההתקפים הכלב יקיים אורח חיים רגיל למדי. על פי הסבר זה ניתן להבין כי כל אפילפסיה היא עווית אולם לא כל עווית מוגדרת כאפילפסיה.

פגמים מולדים במוח

גידולים מוחיים

דלקות תוך מוחיות סיבות הנובעות מבעיות כלליות בגוף המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית

הרעלות – קיימים חומרים שונים העלולים להביא למצב של עוויתות באם יאכלו ע"י הכלב. בעיקר מדובר על קבוצת הזרחנים האורגנים המשמשים להדברה כנגד מזיקים אך גם קרבמטים ותרדמון.

בליעת תרופות של בני אדם

היפוגליצמיה – סוכר נמוך בדם. מצב זה נגרם בגורים צעירים מגזעים קטנים בעלי מאגרי סוכר נמוכים בגוף או בחיות סוכרתיות אשר קיבלו מנת יתר של אינסולין

חום גבוה

סידן נמוך בדם – בכלבות מניקות בד"כ מגזעים קטנים

מחלות כבד

סרטן

כיצד מטפלים בעווית - עזרה ראשונה

במרבית המיקרים העווית נמשכת מספר דקות ונפסקת מאליה. בזמן זה חשוב לשים לב כי אין באיזור של בעל החיים חפץ כלשהו שעלול לפגוע בו בזמן ההתקף, ואין לנסות להחזיקו בכוח. יש להתקשר למרפאה הווטרינרית.

במרפאה, המטרה הראשונית היא הפסקת העווית באופן מיידי. לשם כך ניתנת תרופה נוגדת עוויתות.  לאחר הפסקת העווית מתחילים באיבחון על מנת להבין את סיבת העווית. הבדיקות יכללו  בדיקה פיסיקלית, בדיקות דם ולעיתים רנטגן, אולטרה סאונד ואף סי.טי. הטיפול יינתן בהתאם לגורם הראשוני לעווית. מטרת הטיפול היא להפסיק או לפחות להוריד למינימום את מספר ההתקפים. בעת תחילת הטיפול ועד להשגת המינונים הרצויים של התרופות בדם, יינתן לבעלים מזרק עם חומר נוגד עוויתות המוזרק לבעל החיים (ללא מחט) לרקטום בעת התקף.

תוהים מה קרה עם ביסלי, כלבת הבוקסר? לאחר בירור מעמיק שכלל אף סי.טי. היא אובחנה כחולה באפילפסיה והחלה טיפול נוגד עוויתות שהוריד באופן משמעותי את תדירות התקפיה.

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים