רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

טיפול בכלב קשיש

מאת: קמילה טוט עודכן ב: 05.05.11

האם הבחנתם לאחרונה בקצוות פרווה אפורות בסנטר כלבכם? מסביב לאף? האם אותן עיניים שבעבר היו מבריקות ומלאות חיים, הופכות כעת למעומעמות וגופו האתלטי לפחות גמיש? כל אחד מהסימנים הללו עלול להצביע על כך שכלבכם נכנס ל"שנות הזהב" שלו. באופן כללי, כלב מעל גיל 8 נחשב כמבוגר, כשהמשתנה הוא גודל הכלב וגזעו. תוחלת החיים של כלבים מגזעים קטנים, לרוב, ארוכה יותר מגזעים גדולים. גורמים נוספים, המשפיעים על תוחלת החיים, הם משקל, תזונה וסביבה.

כלבים מתבגרים במהירות במהלך השנתיים הראשונות לחייהם, ואז שוב, במהלך השליש האחרון לחייהם. כל שנת כלב אחת מחושבת כחמש עד שבע שנים בחייו של אדם. לתהליך זה קיימת השפעה רבה על הטיפול הווטרינרי לו הכלב זקוק. כשם שתינוקות זקוקים לביקורות רפואיות תכופות, כך גם גורים זקוקים לפחות ל- 4 ביקורים אצל הווטרינר בשנת חייהם הראשונה לשם בדיקות וחיסונים. הקבלה זו חוזרת בשלבי חייהם המאוחרים יותר. בדומה לאנשים מבוגרים, כלבים מבוגרים זקוקים לרמה גבוהה יותר של טיפול ודאגה, משום שהם הופכים פגיעים יותר לבעיות בריאותיות שונות ומגיבים באופן שונה ללחץ, תרופות, וגורמים סביבתיים שונים.

סימנים למחלות הקשורות להזדקנות בכלבים

שינויים פיזיקליים: * צליעה או יציבה נוקשה מדי. * הפחתה בראייה ובשמיעה. * בעיות שיניים, ריח רע. * זיהומים ודלקות בתדירות גבוהה. * בעיות עיכול.

שינויים מטאבוליים: * הוספה או הפחתה במשקל * שינוי במראה (עור ופרווה, איבוד מסת שריר). * שינויים בהרגלי האכילה או השתייה. * מתן שתן מוגבר. * עשיית צרכים בבית. שינויים התנהגותיים: * פעילות מופחתת. * אינטרקציה מופחתת עם בני המשפחה. * קבלת פנים פחות נלהבת בהגיעך הייתה. * שינה מוגברת, או שינה במהלך היום, וערנות בלילה. * בלבול או חוסר אוריינטציה ("הולך לאיבוד" בבית או בחוץ).

יש לזכור: שינויים במראה או בהתנהגות כלבכם עלולים להוות סימן מקדים לבעיה רפואית. אין זה נכון להניח כי הוא פשוט סובל מ"הזדקנות" וכי אין דרך לעזור לו. שימו לב היטב לכלבכם המבוגר ולשינויים החלים בו - פתאומיים או הדרגתיים. בעוד שסימני הזדקנות, כמו פרווה אפורה מסביב לאף ופעילות מואטת, קלים לזיהוי אצל הכלב הרי שסימנים אחרים הם פחות בולטים. מרבית השינויים, הקשורים לגיל הכלב, נוטים להיות הדרגתיים. לכן, דרושה עין מקצועית לזיהוי מה שעלול להוות סימן מקדים למחלה או לבעיה רפואית. באם הבחנתם בשינוי כלשהו חשוב כי תיידעו את צוות המרפאה בה הינך מטפל, על מנת לעזור לכלבכם ליהנות מאיכות חיים בשנות חייו המתקדמות.

טיפול מקדים ומונע

סקרים הראו כי 98% מהוטרינרים מאמינים שלכלבים מבוגרים צרכים שונים ולכן יהיה זה לרווחתם אם יקבלו טיפולים ובדיקות המותאמים לצרכיהם. זו הסיבה לכך שיש לקבוע כללי יסוד להערכת השינויים, עוד לפני שכלבכם מגיע לזקנה. לדוגמא, בדיקות דם ושתן מומלצות מאוד לפני ניתוח ולפני מתן תרופות מסוימות אשר מצריכות את בדיקת מצב הכבד, הכליות או הלב. קביעת תור לבדיקה פיזיקלית פעמיים בשנה לכלבכם המבוגר הינה צעד חשוב ביותר. כשם שבדיקות רפואיות ומעבדה הינן תכופות יותר בגיל המעבר בקרב בני האדם, כך יש לנהוג בכלבים המגיעים לגיל 8 ולתת להם תשומת לב מיוחדת, החשובה מאוד בזיהוי מוקדם של מחלות. 91% מהוטרינרים שענו על אותו הסקר גרסו, כי סביר שיגלו מחלות מבעוד מועד אצל כלבים מבוגרים, במידה והבעלים יביאו אותם למרפאה יותר מפעם אחת בשנה. במהלך הבדיקות השגרתיות, חשוב הדיווח על כל שינוי בריאותי או התנהגותי שהבחנת בו מאז הביקור האחרון. במהלך חיי כלבך, אתה השופט הטוב ביותר את השינויים המתרחשים ומהווה מקור המידע החשוב ביותר להיסטוריה הרפואית של כלבך. לוטרינרים במרפאתנו יש הן את הידע והכלים המקצועיים הדרושים לעזור לכלבכם המבוגר. 91% מהוטרינרים שענו על הסקר מאמינים, כי יש להם כיום יותר מאי פעם כלים לעזור לכלבים מבוגרים.

להלן מספר בדיקות שכיחות: * בדיקה פיזיקלית: כוללת בדיקת מראהו של כלבך, חום, משקל, לב, ריאות, אוזניים, עיניים, שיניים, עור ובלוטות הורמונליות. * ספירת דם מלאה: בדיקה זו מסייעת באבחון זיהומים, אנמיה, סרטן, בעיות קרישה, ומספקת תמונה רחבה על מערכת החיסון של הכלב. * בדיקת דם כימית: נועדה להעריך את תפקודי הכבד, כליות, לבלב, ואיברים נוספים. * בדיקת שתן מלאה: נועדה לאבחון דלקות שתן ותפקודי כליה. * בדיקת צואה: דגימת צואה תבדוק נוכחות של טפילים ובקטריות. * בדיקות נוספות: יומלצו ע"י הוטרינר המטפל ע"פ הצורך, כגון: צילומי רנטגן, אקו לב, אולטרסאונד, בלוטות התירואיד והאדרנל, לחץ דם, תפקודי כבד, לבלב ומעיים.

הקפידו על תזונת כלבכם כולנו מכירים את הביטוי: "אתה מה שאתה אוכל". ביטוי זה נכון גם עבור הכלבים. בריאותו של הכלב מתבטאת בתזונתו. כמעט כל הוטרינרים שהשיבו על הסקר הסכימו, כי תזונה הינה הגורם המשמעותי בבריאות הכלב המבוגר. בנוסף הם הסכימו על כך, שהצרכים התזונתיים של כלבים משתנים עם השנים. בעוד שהשמנת יתר הינה בעיה נפוצה אצל כלבים, הנטייה להשמנה נפוצה ביותר אצל כלבים מבוגרים בשל פעילות מופחתת ותצרוכת אנרגטית יומית נמוכה. השמנת יתר מעלה את הסיכון למחלות קשות ובעיות בריאותיות כגון: סכרת, הפרעות לב ונשימה ובעיות שרירים ומפרקים. למרות שישנם מצבים בריאותיים אשר עלולים לגרום להשמנת יתר (בעיקר מחלות הקשורות לחילוף חמרים), הסיבה העיקרית להשמנת יתר הינה האכלת יתר. כשם שחילוף החמרים של כלב מואט, כך גם התצרוכת הקלורית יורדת. אם לא נתאים את כמות האוכל לצרכיו של הכלב, סביר להניח שמשקלו יעלה. לכן, במידה וכלבכם סובל ממשקל יתר כעת, יש לשקול להתחיל בתכנית דיאטה המותאמת לו אישית.

ראשית, עלינו לבדוק אותו במרפאה, בכדי לשלול בעיות רפואיות, שעלולות לגרום לעלייה במשקל. באופן כללי, תכנית להורדה במשקל של כלב מבוגר כוללת את הצעדים הבאים: * שינוי התנהגותי, לצורך מניעת חזרת המשקל שירד. פעילות יומיומית תעזור לכלב לשמור על המשקל מאוזן. * חלוקת כמות המזון היומית לשתיים עד שלוש ארוחות, אשר מעלה את כמות האנרגיה המשמשת לעיכול. * הגבלת כמות הקלוריות היומית הנצרכת. * פעילות גופנית. בחירת מזון לכלב מבוגר נעשתה קלה יותר הודות להתפתחויות בשנים האחרונות בתזונת מבוגרים. המזונות לכלבים המבוגרים מכילים כעת פחות קלוריות, יותר חלבונים, נוגדי חמצון וויטמינים בצורה מאוזנת, שתספק את הצרכים התזונתיים של כלבכם. התעמלות וכושר טיול יומי בפארק חשוב מאוד לכלב המבוגר לצורך שמירה על משקל תקין וכושר טוב. פעילות גופנית מגבירה את הניצול האנרגטי, ומעודדת שריפת קלוריות יעילה. כמו כן, פעילות גופנית מחזקת את השרירים. לפני תחילת תכנית פעילות עם כלבכם בדקו עם הוטרינרים במרפאה כי התכנית מתאימה למצבו הגופני. התחילו בהדרגה בהליכה איטית שלכם עם כלבכם במשך כ-10 דקות ביום. לאחר כשבוע, האריכו את זמן ההליכה ל-15 דקות ביום. ניתן להאריך בהדרגה מדי שבוע את זמן ההליכה עד ל-30 דקות ביום, אך הכל תלוי במצבו של הכלב.

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים