רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

הכשות נחש צפע

מאת: ד"ר עופר הירשפלד עודכן ב: 16.10.11

בישראל ישנם שמונה סוגי נחשים ארסיים, כשהנפוץ מביניהם הוא נחש הצפע הארץ ישראלי שאחראי לרוב ההכשות.

נחש הצפע נמצא בכל מקום בארץ, במיוחד בקרבת מגורי אדם. כמו כל נחש, הצפע - שמאופיין בפס עקלתוני רציף על גבו וצורת "וי" הפוך על ראשו, מכיש רק בזמנים בהם חש מאויים.

חומרת ההכשה של נחש הצפע

להכשות הצפע שמתרחשות באביב ובתחילת הקיץ יש נטייה להיות חמורות יותר. זאת מכיוון שבתקופה זו הארס שלהם מרוכז יותר, לאחר שאגרו אותו במהלך שנת החורף שלהם. גודל הנחש אינו משמעותי מבחינת הנזק שעשוי לגרום- גם נחש קטן וצעיר יכול לגרום נזק רב. לעיתים נדירות ניתן לראות הכשות "עקרות" בהן לא הוזרק ארס בכלל.

מה עושים כשחיית המחמד הוכשה?

יש להגיע במהירות האפשרית לוטרינר לשם קבלת טיפול רפואי!

חשוב לדעת: 

1. לא לנסות להתקרב לנחש על מנת לזהותו- זהו סיכון מיותר

2. לא להניח חוסמי עורקים ולא לנסות לעצור את התפשטות הארס. נסיונות שכאלו עלולים להביא להחמרה במצב

כיצד פועל הארס?

ארס נחש הצפע מכיל חלבונים מורכבים רבים. לאלו השפעה על מגוון מערכות בגוף.

בעת הכשת צפע ניתן לראות נזק לכלי הדם, פעילות ישירה על הלב ועל מערכת העצבים ועוד. בעת ההכשה נכנס לגוף גם זיהום חיידקי בנוסף להזרקתו של הארס. הארס מוזרק לגוף באמצעות שיניים חלולות ומשם מפוזר מקומית ברקמה ודרך כלי הדם לכל הגוף.  לכן, בתחילה נוצרת נפיחות מקומית, ולאחר זמן מה מתווספות השפעות נרחבות על כל הגוף כולו.

הידעת? - כלבים לרוב מוכשים בפנים. חתולים ברגליים.

מתי נחשוד בהכשה?

כאשר רואים את הנחש אין מקום לספק. אולם לא תמיד נראה את הנחש, במיוחד אם בעל החיים מסתובב באופן חופשי או נכנס לתוך השיחים תוך כדי טיול.

הסימנים שעשויים לעורר את חשדנו- פצעי החדירה של השיניים (לא תמיד רואים אותם) , נפיחות מקומית שהולכת ומתפתחת עם עדות לדימום בעור (המטומה), במקביל לסימני כאב וחוסר מנוחה.

מה הווטרינר בודק במרפאה ומהם הסיכונים?

הווטרינר יחפש כמובן את פצעי ההכשה ויעריך את חומרת הנפיחות. סימנים נוספים המעידים על חומרת המצב הינם קצב הלב וקצב הנשימה.
בנוסף לסכנות הנובעות מפעילות הארס, נפיחות באיזור הפנים עלולה לגרום לחנק אם אינה מטופלת בזמן.
בכל חשד להכשה יש לבצע בדיקות דם מקיפות וניטור אינטנסיבי.
בבדיקות דם יחפש הווטרינר עדות לפגיעה ביכולת הדם לקרוש, ירידה בתכולת החלבון בדם כתוצאה מאובדן שלו לבצקות, עדות לפגיעה בכליות, בלבלב ובמערכת הנשימה.
הוטרינר יבצע מעקבים תכופים אחר פעילות הלב על מנת לחפש הפרעות בקצב הלב ומעקבים אחר לחץ הדם שעלול לרדת באופן חמור.

כיצד מטפלים בהכשת נחש צפע?

הטיפול יישתנה בהתאם לחומרת המצב, אולם באופן כללי הטיפול הראשוני יכלול מתן משככי כאבים, אנטיביוטיקה לצורך טיפול בזיהום ועירוי נוזלים לווריד.

עלולים להתרחש סיבוכים שונים בעקבות ההכשה כגון: הפרעה ביכולת הגוף לשמור על לחץ דם תקין. במקרה כזה כל איברי הגוף עשויים להפגע באופן אנוש. הטיפול דורש מתן חומרים בעלי פעילות על כלי הדם וחומרים להם השפעה על צמיגות הדם, תוך ניטור צמוד לצורך התאמת הטיפול.

סיבוך אפשרי נוסף הינו התפתחות הפרעות קרישה.

מערכת הקרישה בדם מורכבת בין השאר מחלבונים שתפקידם להגיב לגירויים מסויימים וליצור קריש דם. ארס הנחש יודע להפעיל את המערכת הזו במנגנונים שונים כך שהוא בעצם גורם ל"ביזבוז" של אותם חלבונים מעבר ליכולת הגוף לייצר חדשים. מצב זה מעמיד את בעל החיים בסכה חמורה לדימומים. הטיפול הינו מתן של מנות פלסמה (מרכיב דם הכולל חומרי קרישה שונים).

לעיתים, במיקרים קשים במיוחד, יינתן לחיה אנטי-וונום. חומר זה הינו בעצם נוגדנים שהופקו מסוסים להם הזריקו את הארס בכמויות קטנות. הנוגדנים יודעים "לתפוס" את המרכיבים השונים בארס הנחש ועל ידי כך לנטרל אותם. טיפול זה נדיר יותר בקרב חיות כיוון שהחומר מיוצר לצורך שימוש בבני אדם. מכל מקום, לא הוכח קשר חד-ערכי בין מתן אנטי-וונום לבין הישרדות בעל החיים המוכש.

הסיכויים לשרוד הכשת נחש תלויים בגורמים שונים (זמן ההגעה, מיקום ההכשה, כמות וריכוז הארס, העונה בשנה, גיל בע"ח ועוד) אולם בשקלול כולל, עם טיפול רפואי הולם, יש סיכוי לצאת מזה בחיים. לכן, בכל מקרה של חשד להכשה על-ידי נחש צפע נחש של הכלב או החתול יש לפנות באופן מיידי לעזרה רפואית מיידית.


שלכם תמיד,

צוות בית רופאים וטרינרי בכיכר 24/7

 

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים