רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

הארנבת - מדריך גידול

מאת: לירון טל עודכן ב: 01.05.11

הארנבת היא חיה החביבה על בני אדם ובעיקר על ילדי הגיל הרך. כיום, כמעט בכל גן קיימת פינת ליטוף, בה יש בין השאר ארנבים. היכולת ללטף את הפרווה הנעימה שלהם, הפכה אותה לחיה פרוותית וחביבה שקל לגדל אותה ולהחזיקה גם כחיית בית. הארנבת משתייכת לסדרת הארנבאים ולא לסדרת המכרסמים, כפי שסברו בעבר. לרוב נמצא אותה בטבע חיה לבדה, אולם לעיתים (ובמיוחד בעונת הרבייה) ניתן לראות זכר ונקבה סמוכים זה לזה - סימן לזוגיות. בגידול בייתי ובמידה ורוצים לחזק את הקשר בין הארנבת לבין בני האדם בסביבתה, ניתן לגדל אותה לבד ולא בזוג. אורך חייה של הארנבת הוא כ-10 שנים. ניתן להוציאה מהכלוב ולאפשר לה להסתובב חופשייה במקום בטוח. קיימים מספר סוגים של ארנבות כגון ארנבת רגילה, ארנבת ננסית, שמוטת אוזניים, ראש אריה ועוד.

שטח המחייה של הארנבת

ניתן לגדל את הארנבת בכמה סוגי כלובים. ככל שהכלוב יהיה גדול כך נטיב עם הארנבת, אך גם כלוב במידות של 40 על 60 ס"מ יספיקו לארנבת כשמדובר בארנבת ננסית. משום שארנבים נוהגים לחפור מחילות באדמה, כדאי לשכן אותם במקום הבנוי מחומר חזק כמו כלוב בו הם לא יצליחו לחפור. חפירה באדמה במרבית הפעמים תאפשר להם פתח מילוט ולכן חשיבות בחירת מבנה עמיד לכרסום היא חשובה. כמו כן, הגידור של המתחם בו נבצע גידול ארנבים (במידה והיא יוצאת לטייל מחוץ לכלוב), רצוי שיהיה עשוי מברזל ולא מעצים או חומרים אשר כרסום בהם יגרום ליצירת חור ממנו היא תברח.

מצעים לתחתית כלוב הארנבת

את תחתית הכלוב מרפדים במצע סופג אשר סופח ריחות לא נעימים שנגרמים מהפרשות הארנבת. יש מבחר סוגים של מצעים כמו הנסורת המסורתית, אולם הוא בעל יכולת ספיגה מוגבלת. אנו ממליצים יותר על מצע עשוי שבבי עץ (חתיכות עץ דחוסות) עם יכולת ספיגה מוגברת. נייר עיתון כמצע חלופי אינו מתאים מהסיבה הפשוטה שאין לו את יכולת הספיגה המינימאלית הדרושה, אך לא פחות חשוב מכך - העופרת שבתוכו רעילה ביותר עבור הארנבת ובעלי חיים בכלל.

תזונה

אם תשאלו כל ילד מה אוהבת הארנבת לאכול, סביר להניח שיאמר לכם גזר,חסה ועוד מיני ירקות. למעשה, כדאי לתת לה לאכול ירקות כמה שיותר קשים על מנת שתוכל לחזק את שיני הארנב שלה. האכלת הארנבת הינה דבר פשוט ביותר. חשוב לדעת שאם אפשר להימנע מלהאכילה מאכלים אשר אין בהם נוזלים רבים, רצוי לעשות כך. עוד אפשר לתת לה לכרסם עצים, חציר וקש, אשר יחזק את שיניה. דשא ותערובת אוכל אשר מוכרים אצלנו בחנות כמו כופתאות ייעודיות בהחלט יספקו את צרכיה התזונתיים. קיימות כמה חברות שמייצרות מזון במספר רמות לארנבת - חברת "ויטהקראפט" הגרמנית מייצרת מזון ברמת סופר פרמיום לארנבת והיא המומלצת מכולם. לחברת "פרסטיג" הבלגית שתי רמות של מזון לארנבת - ברמה רגילה וברמת פרימיום. חברות נוספות אך פחות מוכרות הן "מאצו מאצו" הבלגית וחברת "בראונס" האמריקאית שמייצרת מזון סופר פרימיום בטעם פירות במבחר גדלים. ישנה גם אריזה פשוטה של מזון. לא מומלץ לתת לארנבת הרגישה הרבה ירקות מחשש לשלשולים וקלקולי קיבה, אך כן מומלץ לתת לה מעט גזר ותפוח. כמו כל חיית מחמד, ניתן לצ´פר גם את הארנבת בחטיפים ייעודיים.

אבני כרסום לארנבים

לארנבת, יש צורך תמידי לכרסם מכיוון שהשיניים הקדמיות שלה בצמיחה מתמדת. כדי למנוע צמיחת יתר של השיניים העשויה לגרור איתה בעיות בריאותיות ופציעות שונות, צריך להוסיף לכלוב בו היא נמצאת אבן גיר, שאותה תכרסם בהנאה ותשייף את שיניה. קיימים בשוק מבחר אבנים בצורות וטעמים שונים. אנו ממליצים לנסות מבחר טעמים עד שתמצאו את המועדף על חיית המחמד שלכם. אבן נוספת שחשובה לארנבת היא אבן מלח שמצמיאה אותה ומעודדת אותה לשתות וכך מאזנת את כמות המלחים בגופה.

ויטמינים וחטיפים

כמו כולנו, גם הארנבת שלנו אוהבת להתפנק ולקבל צ´ופרים וחטיפים. החטיף הנפוץ והמוכר עבורה הוא מקלות הדבש שמגיעים במבחר טעמי פירות וירקות. קיים גם חטיף יוגורט בטעמים שונים. כל החטיפים מכילים תוספת של ויטמינים הנחוצים לה. שימו לב - במידה ומבחינים בשינוי בהתנהגותה של הארנבת או במראה הפרווה שלה מומלץ להוסיף לתזונתה ויטמינים. תוספת הויטמינים חשובה כפליים במיוחד בזמן ההיריון ולידה שלה.

כלי שתייה ואוכל המתאימים לארנבת

 כמו אצל מרבית היונקים, גם לארנבת מים נקיים הם חלק חשוב ביותר בתזונה. על מנת לדאוג שהארנבת לא תעשה את צרכיה בתוך כלי המים וכדי להבטיח את ניקיון המים, חשוב להשתמש במבחנת שתיה מיוחדת. אל דאגה, הארנבת שקנינו בחנות יודעת להשתמש במבחנה לשתייה. כדי שהאוכל של חיית המחמד שלכם לא יתלכלך ויתערבב עם מצע הצרכים שלה יש צורך בקערה. קיימים מבחר של סוגי קערות, גם מפלסטיק וגם מנירוסטה. מומלץ להשתמש בצלחת מזון רחבת בסיס כי היא יציבה יותר ותמנע מהארנבת להפוך אותה. טיפ נוסף הוא לקחת צלחת נירוסטה כי הארנבת חובבת הכרסום תהנה לנגוס בשולי כלי הפלסטיק.

רביה

המוכר בחנות יוכל להראות לכם ההבדל בין זכר לנקבה. הארנבת מגיעה לבגרות מינית בגיל שישה חודשים. תקופת ההיריון הינה כחודש ומספר הצאצאים הוא בין ארבעה לעשרה והם נולדים עם עיניים עצומות ועירומים משיער. הגורים עצמאיים בגיל ארבעה שבועות. לאחר הלידה רצוי להניח את הכלוב במקום שקט ולא לנקותו. בכדי שארנבים יטפלו בצאצאים שלהם, הם צריכים לחוש בנוח בסביבה בה הם נמצאים, אחרת הם לא ייגשו אל הגור ולא יטפלו בו. אם הזכר מפריע אז להוציאו מהכלוב.

בריאות הארנבת

בדרך כלל ארנבות הינם בעלי חיים בריאים וחסונים. הם אינם באים במגע עם חיות בר ולכן אין חשש שידבקו במחלות. ניקיון הכלוב והיצמדות להמלצות בכתבה זו יעזרו לשמור על הארנבת במצב בריאות מעולה. במקרים נדירים, כאשר אתם מבחינים שהארנבת הפסיקה לאכול, מנוזלת, משתעלת, או מתגרדת בתדירות חריגה מומלץ לפנות לווטרינר. לארנבות בעלות שיער אורך רצוי לחפוף מידי פעם בשמפו מיוחד למכרסמים ולסרק השיער במברשת. מיקום הכלוב של הארנבת שלנו הוא ביתה. לכן, יש לדאוג למקם אותו במקום בטוח שאינו חשוף לנזקי הסביבה. יש למקם אותו במקום ללא רוח פרצים וללא שמש ישירה. בימים הראשונים מומלץ לא להוציא את הארנבת מהכלוב ולתת לה להתרגל לסביבה החדשה. בכלוב רצוי שיהיה בית או מעין מחסה בטוח עבורה, כך שתוכל להתחבא בו ברגעים של פחד וביישנות. קיימים מבחר בתים לכלוב העשויים מחומרים שונים כמו פלסטיק, עץ או חרס.


הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים