רשת חנויות חכמה
בהתאמה אישית לחיות מחמד

חזרה
וטרינר או מקצוען אחר? העלה כתבה משלך

רכישת חיית מחמד בחו

מאת: דורון נרי עודכן ב: 25.01.12

 ישנם אנשים הטסים לחו"ל במיוחד על מנת לרכוש שם ולהחזיר עימם ארצה גור כלבים מתוק. במאמר זה ייסקרו היתרונות והחסרונות של רכישת והבאת גור מחו"ל, יפורטו חוקי המדינה הרלוונטים ואף יוענקו טיפים כדאיים לעולה הכלבלבי החדש. המאמר יתמקד בכלבים גזעיים כיוון שאלו מרבית המיקרים, ובכל אופן איננו ממליצים רכישה של גורים מעורבים והטסתם לארץ ולו רק בשל העובדה כי קיים שפע רב של גורים מעורבים מקסימים המחכים למסירה בעמותות רבות בארץ.

אם כך, ניתן לחלק ייבוא כלבים לארץ לשתי קטגוריות נפרדות: ייבוא אישי וייבוא מסחרי.

ייבוא אישי

הבאה של עד שני כלבים/חתולים לצורכם הפרטי של המייבאים. אנו נעסוק כמובן בייבוא האישי ובחוקים והפרוצדורות הכרוכות בכך. כל האמור מתייחס הן לכלבים והן לחתולים, כאשר ישנן מספר נקודות שצריך לשים עליהן את הדעת:

1. בית גידול : קיימת עדיפות ראשונה לקנייה מבית גידול ידוע ומוכר עם המלצות מאנשים בתחום.

2. החנות: יש להקפיד ולקנות את הכלב בחנות לחיות מחמד שנראית רצינית, נקיה ושומרת על תנאי מחיה טובים לבעלי החיים המוצעים לרכישה בה. עשו סיבוב לפני הקנייה בחנות ווודאו שקיימים בה תנאי מחיה טובים הכוללים טמפרטורת חדר סביר (דהיינו חימום במדינות קרות וקירור במדינות חמות כגון תאילנד), אוורור החנות, נקיון הכלובים והחנות, צפיפות בעלי החיים בתוך הכלובים ומתן מזון הולם ומים טריים. רצוי להימנע ככל האפשר מלקנות בעלי חיים בדוכני שוק או בצידי הרחוב שכן אין לדעת מה היו תנאי החזקתם ו/או חיסונם לפני רכישתם.

3. הגור: יש לוודא שהגור הינו בן שלושה חודשים לפחות וקיבל לפחות שתי זריקות חיסון-משושה(או משולשת) וכלבת. הדרישה ע"פ החוק הישראלי היא למתן כלבת. יש לעיין בפנקס החיסונים למרות שאין וודאות לגבי אמיתות החיסונים ואנו נתקלים במקרים רבים בפנקסים מזוייפים.התבוננו בגור עצמו – מעבר להיותו "הורס" ומקסים יש לבחון היטב עד כמה שתוכלו את מצב בריאותו. יש לשים לב שהגור אינו סובל מהפרשות מרובות מן העיניים והאף. על הגור להיות עירני ובעל תיאבון טוב. התבוננו בעורו וודאו שאינו סובל מקרחות על גבי גופו. כדאי לבדוק שנית אם הגור זכר או נקבה כי לעיתים קיים בלבול ו"שחורי" מגיע ארצה ומגלים שהוא בעצם "שחורה". במקרה של גור זכר כדאי לנסות לבדוק אם יש לו שני אשכים. אשך אחד או גור ללא אשכים יכול ליצור בעיה רפואית בשלב מאוחר יותר בחייו. אנו נתקלים בעשרות מקרים של כלבים אשר נקנו בריאים כביכול וכשבוע לאחר מכן פיתחו מחלות שחלקן קטלניות. לא ניתן בוודאות לדעת זאת ביום הקניה אך ניתן לצמצם את התופעה אם מקפידים על הכללים אשר פירטנו.

4. גזע: על פי חוק יבוא בעלי חיים של משרד החקלאות חל איסור על יבוא כלב ששייך לגזע מסוכן וכן כלב שהוא הכלאה של גזע מסוכן וקיים דמיון בין דפוסי התנהגותו ותכונותיו הפיסיות לאלו של כלב השייך לגזע מסוכן. הגזעים המוגדרים כמסוכנים הם: אמריקן סטאפורדשייר בול טרייר (אמסטאף), בול טרייר, דוגה ארגנטינאי, טוסה יפני, סטאפורדשייר בול טרייר (סטאף אנגלי), פיט בול טרייר, פילה ברזילאי ורוטווילר.

5. ווטרינר: מומלץ מאוד לקחת את הגור עוד בהיותכם בארץ הרכישה, לרופא ווטרינר אשר אינו קשור לבית הגידול או לחנות בו רכשתם את הגור. הווטרינר ייבדוק את הכלב ויחסן אותו מול עינכם. כך לפחות תוכלו לדעת שכלביכם אכן קיבל את החיסון והינו כשיר לטיסה.

6. הטיסה: מאוד חשוב להקפיד לברר עם חברת התעופה שלכם מוקדם ככל האפשר מהם התנאים והדרישות שלה להטסת הגור. קיים מגוון רב של דרישות ותנאים ואין עד היום אחידות בכל נושא הטסת בעלי החיים. קיימות חברות תעופה אשר מסרבות לאפשר הטסת בעל חיים בתוך תא הנוסעים אלא רק בתא המטען. לרוב ישנה הגבלה של גודל התיק/כלוב הנשיאה וכן הגבלת משקל של עד 8 ק"ג (משקל כולל). רוב חברות התעופה דורשות תעודה המצהירה על בריאות בעל החיים מרופא ווטרינר. חברות התעופה ידריכו את הטסים באשר לדרישות מדינת האם באם יש. לרוב אין כל הגבלות על ייצוא כלבים וחתולים .

7. דרישות משרד החקלאות, מדינת ישראל: בחוק יבוא בעלי חיים כמטען אישי מפורטות הדרישות מכל אדם המעוניין להביא ארצה בעל חיים מסוגים שונים. אנו נתייחס לכלבים וחתולים. אין צורך באישור בכתב מהשירותים הווטרינריים בתנאי שממלאים אחר הדרישות הבאות: 1. בעלי החיים מלווים בתעודת בריאות שהוצאה 7 ימים לפני מועד היבוא ע"י רופא וטרינר ממשלתי בארץ המוצא המעידה שהינו בריא יחד עם הצהרת הבעלים כי בעל החיים היה ברשותם תשעים יום לפני הטיסה 2. בעל החיים חוסן בחיסון כלבת למעלה משלושים יום אך לא יותר משנה לפני צאתם לישראל (למעט בריטניה, אוקראינה, יפן וקפריסין שאינם מחסנים לכלבת) 3. בעל החיים צריך להיות מעל גיל שלושה חודשים 4. יש לפקסס לשירותים הווטרינריים בפקס 03-9688963 פרטי בעל החיים ומועד חזרה משוער עד ארבעים ושמונה שעות לפני חזרה 5. כל כלב חייב להיות מסומן באמצעות סימון תת-עורי בשבב אלקטרוני שמשדר בתדר 134.2 קילוהרץ, ושניתן לקריאה באמצעות קורא שבבים העומד בתנאים שנקבעו ע"י ארגון התקנים הבינלאומי. עוד מידע מפורט באתר הממשלתי של משרד החקלאות . הדרישות אמנם מחמירות אך אם עומדים בהן ניתן להבטיח שלא יוטל הסגר על בעל החיים. משיחה עם הרבה אנשים החוזרים לארץ עם בעלי החיים שלהם עולה טענה כי כלל לא נבדקו מסמכיהם ע"י כל גורם בארץ. יחד עם זאת אנו לא ממליצים להסתכן וחשוב להצטייד בכל המסמכים הנדרשים כדי שלא תעברו את כך הדרך לגלות שבידיכם מסורב עליה!

סיכום יתרונות מול חסרונות ברכישה והבאת חיית מחמד ארצה:

יתרונות

קניית גור גזעי במחיר נמוך, רענון קווי גזע חדשים, זכרון מוחשי מחופשה כיפית, מתנה ייחודית!

חסרונות

רכישת גור חולה אשר מתגלה רק אחרי הבאתו לארץ, בירוקרטיה רבה וסרבול בהמצאת המסמכים, סטרס וטיסה עבור גור קטן, תשלומים נוספים עבור היתרים וכרטיס טיסה לכלב.

טיפים להטסת בעל החיים

וודאו שכלביכם אכל ושתה מספר שעות לפי הטיסה. כלבים בוגרים יכולים לשהות בצום מספר שעות לפני הטיסה אם ידוע שסובלים מבחילות והקאות בנסיעות. גורים צעירים לרוב סובלים יותר מבחילות בנסיעה אך אסור למנוע מהם מזון כיוון שמאגרי האנרגיה שלהם קטנים הרבה יותר. ספקו לחיית המחמד מגבת או פריט ביגוד שירפד את כלובו וישרה עליו בטחון. ניתן להוביץ צעצוע לעיסה בגודל בטיחותי. בטיסות ארוכות ניתן לרפד את תחתית הכלוב במשטחים סופגים חד פעמיים כגון חיתולים לחולים סיעודיים. יש לוודא חורי אוורור באם חיית המחמד צריכה לשהות בכלוב. לא מומלץ לטשטש חיות מחמד צעירות ואף רצוי להימנע מלעשות זאת בחיות מחמד בוגרות אלא אם מדובר בחיות חרדתיות. רוב בעלי החיים עוברים את הטיסה ללא סיבוכים.

בהצלחה!

הוסף תגובה

נושא:
תוכן:
לכתבה זו יש 0 תגובות

פט ביי - PetBuy

מוצרים לבעלי חיים וציוד לבעלי חיים באתר של PetBuy. מחירי הפרוטקציה המיוחדים שלנו יחשפו בפניך לאחר הרשמה בלבד! פטביי הנו אתר מזון ומוצרים לבעלי חיים. עבור בעלי חיים ואוהבי בעלי חיים ,PetBuy מפגיש בין חיות לבין אוהבי חיות וגם בין וטרינרים, דוג ווקרים, ספרי כלבים וכל בעל מקצוע שדרוש לבעל החיים שלך אצלנו תמצאו מזון לכלבים, מזון לחתולים ובעצם מזון לכל סוגי החיות. PetBuy הוא לא עוד אתר לחיות מחמד, אלא פורטל לבעלי חיים המכיל גם רשת חברתית לאוהבי בעלי חיים ובעצם רשת חברתית לחיות עצמן. ברשת החברתית לבעלי חיים של PetBuy (PetBuyBOOK) תוכלו למצוא לחיית המחמד שלכם שידוך וגם שידוך לעצמכם של אוהב/ת חיות. כמו כן תוכלו למצוא ב פט ביי וטרינר, מאלף, ספר כלבים, פנסיון וכל בעל מקצוע אחר שהצטרף ל PetBuyBOOK. הצטרפו ל PetBuyBOOK ההרשמה והשימוש ברשת החברתית של אוהבי החיות: חינם! בנוסף אנו גאים להציג את מרכז האימוצים הארצי, בו תוכלו לאמץ לעצמכם כלב או חתול מאחת מעמותות האימוץ בארץ. מרכז האימוצים הוא אתר למי שמחפש לאמץ לעצמו חיית מחמד בצורה נוחה ומהירה. פט ביי היא רשת חיות חכמה בהתאמה אישית לחיות מחמד. המוטו שלנו: לכל חיית מחמד מגיע יחס מיוחד.יחס מיוחד זה למשל לפתח רשת חברתית בשביל החיה שלך, להכיר אותה בשם ובצרכים המיוחדים שלה ולהסב לה ולך אושר.

רויאל קנין | חתולים | אוכל לכלבים | יוקנובה | אוכל לחתולים | מזון כלבים | בונזו | חול לחתולים | אוכל לכלב | פרו פלאן | מיטה לכלב | proplan | נוטרם | פרופלן

 בעלי חיים | חנות חיות תל אביב | חיות מחמד | מזון לחיות מחמד | לחשבון גוגל+ שלנו קישורים לאתרים של חברים: הובלות | דוג ווקר | טיפול בעזרת בעלי חיים